Depilacja laserowa a słońce
Wpływ promieni słonecznych, bywa często bagatelizowany. W przypadku depilacji laserowej jest jednak czynnikiem, który szczególnie należy mieć na względzie. Działanie promieni ultrafioletowych, dotyczy zarówno samego zabiegu, powodując niższą skuteczność i narażając na nieprzyjemne efekty uboczne, jak i postępowania po depilacji, w celu uniknięcia dotkliwszych podrażnień skóry.
Wpływ promieni słonecznych na skuteczność depilacji laserowej
Opalenizna stanowi jedno z głównych przeciwwskazań dla depilacji laserowej. Przyczyny takiego stanu rzeczy, upatrywać należy w melanogenezie, procesie zachodzącym w ludzkim organizmie. Melanogeneza inicjowana jest przez działanie promieni ultrafioletowych, a jej skutkiem jest powstawanie melanin, grupy pigmentów występujących m.in. we włosach oraz w skórze. Zadaniem pełnionym przez melaniny jest ochrona głębszych warstw skórnych przed potencjalnym, szkodliwym działaniem wcześniej wspomnianych promieni ultrafioletowych. Wysoka skuteczność depilacji laserowej, wynika z absorpcji światła emitowanego za pośrednictwem lasera przez melaniny zawarte we włosach. Pochłonięte światło, przetworzone zostaje na ciepło, prowadząc do zniszczenia macierzy odpowiadającej za wzrost włosów. Opalona, bogata w melaniny skóra, stoi w sprzeczności z tym procesem. Wiązka lasera nie dotrze do włosów, gdyż na wczesnym etapie zostanie pochłonięta przez barwnik naskórka. Depilacja laserowa wykonywana na osobie z opalenizną, nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale może również skończyć się poparzeniami.
Ochrona skóry przed słońcem po zabiegu depilacji laserowej
Skóra po zabiegu depilacji laserowej jest podrażniona. O ile dla większości osób poddających się zabiegowi, nie stanowi to nadmiernego dyskomfortu, a same objawy ustępują relatywnie szybko, nie należy bagatelizować stanu naskórka. Ekspozycja na słońce po krótkim odstępie od zabiegu, może spotęgować podrażnienie i być przyczyną występowania przebarwień skórnych. Miejsca poddane depilacji należy zakrywać lub smarować, używając kremów przeciwsłonecznych. Rekomendowane kremy powinny chronić zarówno przed wysokoenergetycznym promieniowaniem UVB, jak i niskoenergetycznym UVA. Dobór odpowiedniego preparatu powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem SPF, czyli współczynnika ochrony przeciwsłonecznej, który powinien wynosić minimum 30. Szczególnie zalecane są wysokie filtry, czyli kremy posiadające SPF na poziomie 50. Jeżeli promienie słoneczne są wyjątkowo odczuwalne, rozsądnym rozwiązaniem jest nakładanie dodatkowych warstw kremu co kilkadziesiąt minut. Podobnie w przypadku zażywania kąpieli, warto rozważyć nałożenie dodatkowej warstwy preparatu po wyjściu z wody, nawet jeżeli producent rekomenduje swój produkt jako wodoodporny.
Jak długo po depilacji laserowej nie można się opalać?
Zalecana przerwa między kąpielą słoneczną lub wizytą w solarium a przystąpieniem do zabiegu to minimum cztery tygodnie. Podobnie w przypadku już wykonanego zabiegu, wówczas zaleca się również minimum miesięczną przerwę przed wystawieniem skóry na działanie promieni ultrafioletowych.
Alternatywa dla miłośników opalenizny
Depilacja laserowa nie jest równoznaczna z całkowicie jasną karnacją. Po zabiegu można zdecydować się na opalanie natryskowe. Metoda jest dopuszczalna, gdyż polega na naniesieniu barwnika na zewnętrzną część skóry. Jest to rozwiązanie możliwe wyłącznie po wykonanym zabiegu, gdyż zgromadzony na skórze barwnik, zadziała w podobny sposób co naturalna opalenizna, blokując dopływ wiązki lasera do włosów.
Depilacja laserowa w sezonie jesienno-zimowym
Nic nie stoi na przeszkodzie, by do zabiegu depilacji laserowej przystąpić w dowolnym momencie. W kontekście ochrony przeciwsłonecznej warto jednak rozważyć poddanie się zabiegowi podczas zimniejszej części roku. Dzięki temu podrażniona skóra będzie mniej narażona na działanie słońca, które w owych miesiącach krócej figuruje na niebie, panująca temperatura sprawi, że zakrywanie określonych partii ciała nie będzie niekomfortowe, ponadto sam styl życia ulegnie drastycznej zmianie w stosunku do ciepłych miesięcy, podczas których mniej chętnie spędza się czas w domu. Warto pamiętać, że skuteczność depilacji, wynika z przeprowadzenia serii zabiegów, w określonym odstępie czasu. Zalecana przerwa między kolejnymi depilacjami, oscyluje wokół 8 tygodni, co sprawia, że rozpoczęcie procesu jesienią czy zimą, gwarantuje latem perfekcyjnie gładką skórę.