Depilacja laserowa a tatuaż

23 kwietnia 2021
Depilacja-miejsc-intymnych-u-mezczyzn-–-przeglad-dostepnych-rozwiazan.jpg

Depilacja laserowa jest bezpiecznym i bezinwazyjnym zabiegiem, jednak osoby posiadające tatuaże mogą zastanawiać się czy taki zabieg nie będzie miał negatywnego wpływu na atrament pod skórą. Przede wszystkim warto przypomnieć, że lasery używane do depilacji i usuwania tatuaży są bardzo różne. Te przeznaczone usuwania tatuaży to urządzenia typu Q-switch, które dostarczają energię znacznie szybciej, dzięki czemu laser uderza w pigment, powodując jego fragmentację. Natomiast laser używany do depilacji ma dostarczać energię, która jest absorbowana przez mieszek włosowy, co z kolei zmniejsza jego zdolność do wytwarzania większej ilości energii. Z tego powodu, gdyby tatuaż miał zetknąć się z laserem do depilacji, pigment wchłonąłby energię i nie byłby w stanie wystarczająco szybko ostygnąć, powodując pęcherze i możliwe uszkodzenie tatuażu i skóry.

Wpływ depilacji laserowej na tatuaż

Główna obawa przy przeprowadzaniu depilacji laserowej w miejscach wytatuowanych dotyczy barwnika zawartego w tatuażu. Wątpliwości dotyczą zmiany koloru – czy barwnik naświetlony laserem może zmienić kolor? Jak i również czy skóra pod tatuażem nie ulegnie uszkodzeniu.

Barwnik zawarty w tatuażu zbyt mocno absorbuje światło i ulega spaleniu, więc przeprowadzenie zabiegu na niezadbanej i niezabezpieczonej skórze może skończyć się odbarwieniem oraz rozlaniem skórze. Rozlanie spowoduje nieprzyjemne dla oka plamy. Mogą pojawić się również bolesne poparzenia, których konsekwencją może być zejście barwnika, a w najgorszym przypadku blizna. W przypadku oparzeń najpierw pojawią się pęcherzyki, następnie różne uszkodzenia.

Jeśli masz tatuaż na przedramieniu, ale chcesz usunąć tylko owłosienie pod pachami, prawdopodobnie nie będzie problemu. Jeśli jednak masz tatuaż na udzie i chcesz wykonać depilację laserową całej nogi, nie powinno się wykonywać zabiegu. Oznacza to, że będziesz musiał nadal stosować inne formy usuwania włosów, takie jak golenie.

Jak przeprowadzić depilację laserową na wytatuowanym ciele bez ryzyka zniszczenia tatuaży?

Przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem, aby zabezpieczyć tatuaż jest zaklejenie go przed depilacją. Drugą nowocześniejszą metodą jest pokrycie go białą kredką, która odbija wiązkę lasera. Depilowany jest wtedy cały obszar ciała poza tatuażem. Można kupić również wiele maści i preparatów zabezpieczających, które wspomagają ochronę tatuaży.

Bardzo ważne jest, aby odwiedzić klinikę depilacji laserowej, która zatrudnia dobrze wyszkolonych i doświadczonych techników laserowych, którzy mogą odpowiednio zabezpieczyć tatuaż. W zależności od rozmiaru i umiejscowienia tatuażu, szablon zostanie umieszczony na wierzchu z buforem od dwóch do trzech centymetrów, aby w pełni chronić atrament.

Dopóki tatuaż jest chroniony, nie ma najmniejszego ryzyka, że zostanie zniszczony przez depilację laserową.

Podsumowanie

Depilacja laserowa w miejscu na którym znajduje się tatuaż bez żadnego zabezpieczenia jest niedozwolona. Może być bardzo groźna w skutkach, przede wszystkim prawdopodobnie spowoduje oparzenia i zniszczenie tatuażu. Najpewniejszym zabezpieczeniem jest zakrycie tatuażu materiałem odbijającym wiązkę lasera zostawiając pewien obszar marginesu dla pewności, że zabieg nie dotknie atramentu. Udając się do kliniki depilacji laserowej, która jest doświadczona w tego typu zabiegach możemy mieć pewność, że nasze tatuaże będą bezpieczne. Wiele klinik stosuje dzisiaj nowoczesną metodę pokrywania tatuaży białą kredką, która jeszcze skuteczniej odbija wiązkę lasera.