Depilacja laserowa – czy sprawdzi się u każdego?

19 października 2020
25440754_10155231840981818_627936615_o-1280x853.jpg

Depilacja laserowa to wygodny i coraz bardziej popularny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Może ona obejmować wybrane partie ciała, a seria zabiegów pozwala na uzyskanie trwałego efektu. Choć depilacja laserem cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród wielu osób, niestety nie sprawdzi się ona u każdego. Kto osiągnie najlepsze rezultaty takich zabiegów, a dla kogo są one wręcz niewskazane?

U kogo sprawdzi się depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to zabieg dedykowany zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Będzie ona odpowiednia dla klientów zainteresowanych trwałym usunięciem włosków z okolicy pach, nóg, pleców i klatki piersiowej, a także strefy bikini czy wąsika nad górną wargą. Najlepsze efekty przyniesie ona u osób posiadających ciemne i grube owłosienie oraz skórę o jasnej karnacji. Działanie lasera jest bowiem oparte o selektywną fototermolizę, dzięki której maksymalne rezultaty można osiągnąć u ludzi o kontrastujących tkankach – jasnej skórze i czarnych lub ciemnobrązowych włoskach. Melanina zawarta w komórkach pochłania światło lasera, podgrzewa się i trwale uszkadza, prowadząc do całkowitego zniszczenia owłosienia. Z tego względu każdorazowo przed przystąpieniem do zabiegu specjalista ocenia barwę naskórka oraz włosków, wskazując na możliwe do osiągnięcia efekty oraz dobierając parametry urządzenia do indywidualnych predyspozycji klienta.

Depilacja laserowa sprawdzi się u osób o wysokiej tolerancji na ból, które w razie potrzeby mogą także zastosować miejscowy środek znieczulający w postaci kremu. Zwiększone uczucie bólu może bowiem pojawić się wśród klientów o wyjątkowo bujnym owłosieniu. Bardzo dobre rezultaty przynosi ona u ludzi zmagających się z wrastającymi po tradycyjnej depilacji włoskami, wywołującymi stany zapalne skóry. Jest ona także dobrze tolerowana przez osoby, u których naskórek reaguje podrażnieniami na użycie jednorazowej maszynki, wosku lub kontakt z chemicznymi preparatami depilującymi. Zabieg ten może być również pomocny u klientów chorujących na hirsutyzm, zaburzenia hormonalne i policystyczne jajniki objawiające się nadmiernym owłosieniem, którzy będą jednak wymagać zabiegów przypominających, niezbędnych dla podtrzymania osiągniętego efektu.

Dla kogo nie jest zalecana depilacja laserowa?

Depilacja laserowa nieco gorzej sprawdzi się ludzi, którzy są posiadaczami ciemnej karnacji i owłosienia o słabym stopniu wybarwienia – blond, rudego i siwego. W takich przypadkach może ona pomóc w zlikwidowaniu jedynie części włosków, nie gwarantując 100%-owej skuteczności. Z uwagi na niską zawartość barwnika w takich włoskach, nie będą one tak efektywnie pochłaniać energii lasera, a w konsekwencji – utrudnione lub niemożliwe będzie ich całkowite wypalenie.

Ponadto do zabiegów depilacji laserowej nie powinny przystępować osoby przyjmujące światłoczułe leki i zioła, mające tendencję do przebarwień i bliznowców oraz posiadające metalowe implanty w obszarach objętych naświetlaniem. Jest ona niewskazana dla klientów chorujących na nowotwór, cukrzycę, przewlekłe choroby skóry i przerwanie jej ciągłości, schorzenia endokrynologiczne i zaburzenia krzepnięcia krwi. Depilacja laserem nie może być wykonywana u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest także intensywna opalenizna – ciemna kolorystyka skóry w połączeniu z jasnym owłosieniem sprawi, że światło lasera nie będzie działać w pożądany sposób na włoski, skupiając się jedynie w opalonych tkankach i prowadząc do nieprzyjemnych poparzeń.