Cykl wzrostu włosa, kolor skóry i typ owłosienia a skuteczność depilacji

26 czerwca 2019
Cykl-wzrostu-wlosa-kolor-skory-i-typ-owlosienia-a-skutecznosc-depilacji.jpg

Specjalista wykonujący zabieg laserowego usuwania owłosienia powinien dokładnie określić typ owłosienia, kolor skóry oraz etap cyklu wzrostu włosa. Jest to bowiem niezbędne do uzyskania trwałych rezultatów depilacji laserowej, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i komfortu klienta.

Depilacja laserowa Vectus a cykl wzrostu włosa

Owłosienie znajdujące się na poszczególnych partiach ludzkiego ciała charakteryzuje się zmienną długością cyklu życia. Wyróżniamy bowiem fazę wzrostu (anagen), przejścia (katagen) oraz spoczynku (telogen). Depilacja laserowa pozwala skutecznie usunąć wyłącznie włosy, które znajdują się na etapie wzrostu. Dochodzi wtedy do całkowitego zniszczenia mieszka włosowego, cebulki oraz macierzy. Faza wzrostu trwa od 6 do 12 tygodni. Laserowe usuwanie owłosienia prowadzone w fazie przejściowej oraz spoczynkowej niestety nie będzie skuteczne, dlatego dla pełnego efektu konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasu.

Typ owłosienia

Na efektywność zabiegów depilacji laserowej wpływa również typ owłosienia danego człowieka, który zależny jest od płci oraz aktywności gruczołów, odpowiedzialnych za produkcję hormonów. Decydując się na laserowe usuwanie owłosienia można skutecznie zlikwidować wrastające włoski czy skutki zapalenia mieszków włosowych oraz hirsutyzmu (nadmierne owłosienie wśród kobiet i mężczyzn). Warto zaznaczyć, że laser jest najskuteczniejszy w przypadku ciemnego, gęstego i grubego owłosienia. Natomiast w przypadku włosów siwych, rudych lub blond, w który znajduje się mniejsza ilość barwnika, prawdopodobnie konieczna będzie większa liczba wizyt w gabinecie kosmetycznym.

Zawartość melaniny

Ostatnią kwestią mającą wpływ na skuteczność depilacji laserowej jest kolor skóry osoby poddającej się zabiegom. Laser oddziałuje bowiem na melaninę, czyli barwnik zawarty w skórze i włosach. W przypadku osób opalonych lub posiadających bardzo ciemną karnację wiązka światła emitowana przez laser jest szybko pochłaniana przez skórę, dlatego jej dotarcie do cebulek włosowych jest znacznie utrudnione. Dodatkowo występuje ryzyko silnego podrażnienia skóry oraz wystąpienia oparzeń.

Skuteczność laserowego usuwania owłosienia uzależniona jest przede wszystkim od ilości melaniny w skórze, typu owłosienia oraz fazy cyklu wzrostu, w której znajduje się włos. Depilacja laserowa Vectus to bardzo bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, który nie powoduje podrażnień nawet w przypadku szczególnie wrażliwej skóry. Wykonanie serii zabiegów z wykorzystaniem lasera Vectus daje trały efekt gładkiej skóry. W każdym przypadku warto jednak wybrać renomowany gabinet, który dysponuje nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną, doświadczoną kadrą.