Czym różni się depilacja od epilacji

14 marca 2021
Przeglad-podstawowych-przeciwwskazan-do-wykonania-depilacji-laserowej.jpg

Wiele kobiet stara się różnymi metodami walczyć z nadmiernym lub niechcianym owłosieniem na ciele. Najczęściej wybieranymi sposobami są depilacja oraz epilacja. Te dwa pojęcia tylko z pozoru są podobne do siebie. Bez wątpienia łączy je wspólny cel – pozbycie się zbędnych włosków. Metody, jakie używa się do ich przeprowadzania są różne. Umożliwiają osiągnięcie zupełnie innych efektów. Czym różni się depilacja od epilacji?

Epilacja a depilacja – różnica między depilacją i epilacją

Depilacja a epilacja to dwa zupełnie inne sposoby na usuwanie włosów z ciała. Depilacja używana jest do krótkotrwałego usuwania widocznej części włosa. Epilacja natomiast jest zabiegiem, który usuwa włos wraz z cebulką. Pozwala to na trwałe zniszczenie mieszka włosowego i zapobiega jego powtórnemu odrastaniu.

Jedną z bardziej znaczących różnic jest fakt, że depilację można przeprowadzić w zaciszu domowym, wykorzystując różne narzędzia dostępne na rynku. Efekty będą jedynie tymczasowe, a po upływie kilku dni lub tygodni – w zależności od użytych środków, włoski będą odrastać. Usunięta część włosa będzie nieco osłabiona, ale pojawi się ponownie.

Epilacja jest metodą, którą charakteryzuje wysoka skuteczność oraz trwałość. Zabieg wykonuje się w salonach kosmetycznych, które posiadają odpowiedni sprzęt oraz zatrudniają wyspecjalizowany w tym zakresie personel. Epilacja pozwala na zniszczenie części żywej włosa, czyli cebulki oraz mieszka włosowego. Dzięki temu włos nie regeneruje się i nie odrasta.

Metody przeprowadzania depilacji i epilacji

Depilację i epilacje przeprowadza się na różne sposoby. Oprócz skuteczności różni je również cena. Narzędzia do depilacji są z pewnością tańsze, ale trzeba je wielokrotnie powtarzać, co przez długi okres czasu daje sumę zbliżoną do kosztów epilacji.

Metody depilacji:

  • golenie za pomocą maszynki – najpopularniejszy sposób, jednak długotrwałe korzystanie z tej metody sprawia, że odrastające włosy są mocniejsze oraz wrastają w naskórek tworząc stany zapalne,
  • używanie kremów do depilacji – specjalny krem rozpuszcza łodygę włosa, co skutkuje jego usunięciem,
  • depilacja woskiem – jest to dosyć bolesny zabieg, ale jego efekty utrzymują się do dwóch tygodni,
  • używanie depilatora elektrycznego – bardzo bolesna metoda, polegająca na wyrywaniu włosów. Odrastające włoski są osłabione, ale metoda powoduje wrastanie ich w skórę,
  • rozjaśnianie włosków – zabieg polega na rozjaśnianiu pigmentu włosa bez jego usuwania.

Metody epilacji:

  • elektroliza – wykorzystuje prąd stały, który trwale niszczy mieszek włosowy w krótkim czasie,
  • termoliza – polega na strzałach prądem zmiennym, co trwale niszczy część żywą włosa,
  • fotoepilacja – jest to bardzo skuteczna metoda, która wykorzystuje wiązkę światła zmieniającą się w energię cieplną. Ona z kolei skutecznie i trwale niszczy cebulkę włosa,
  • blend – jest to najbardziej skuteczna metoda dostępna w branży kosmetologicznej. Wykorzystuje dwa rodzaje prądów: zmienny i stały, co pozwala na kompletne zniszczenie mieszków włosowych i cebulek.

Usuwanie owłosienia za pomocą epilacji i depilacji

Epilacja i depilacja są zupełnie innymi metodami w walce z nadmiernym owłosieniem. Depilacja musi być powtarzana wielokrotnie, co jest czasochłonne i wymaga nieustannego kupowania narzędzi do jej przeprowadzania. Dodatkowo powoduje podrażnienie skóry oraz wrastanie włosów. Epilacja, mimo że jednorazowo jest bardziej kosztowna, daje długotrwałe efekty, Dodatkowym atutem epilacji, jest możliwość jej wykorzystania na każdej części ciała.  Zastosowanie jednej z metod epilacji pozwoli czuć się komfortowo i nie martwić nieestetycznie wyglądającym owłosieniem.