Damski wąsik – przyczyny występowania i sposoby usunięcia

17 grudnia 2020
Gladkie-ramiona-i-przedramiona-czyli-podstawowe-metody-depilacji-rak.jpg

Nasze ciało nigdy nie jest idealne. U każdego występują niedoskonałości, które mogą prowadzić do kompleksów i obniżonej samooceny. Są takie wady, których usunięcie graniczy z niemożliwym. Są też te, których w prosty sposób możemy się pozbyć. Do nich bez wątpienia należy kobiecy wąsik. Jakie są przyczyny jego powstawania i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?

Damski wąsik – przyczyny występowania

Ludzkim organizmem i jego reakcjami rządzą hormony. Odpowiadają one za podziały komórek, uczucie głodu, rytm snu i czuwania czy wzrost włosów na ciele. Meszek nad górną wargą nie jest powodem do niepokoju, lecz gdy włoski stają się lepiej widoczne, gęstsze i ciemniejsze, szczególnie jeśli problem nie towarzyszył nam wcześniej, może być to oznaką choroby prowadzącej do hormonalnych wahań.

Kobiecy wąsik – przyczyny hormonalne

Znaczne owłosienie, nie tylko twarzy, ale również ud czy rąk, może pojawiać się w przypadku stanu zwanego hiperandrogenizmem. Jest to zaburzenie, w którym dochodzi do nadmiaru krążących we krwi męskich hormonów płciowych, odpowiadających za rozwój cech męskich. Wbrew temu co sugeruje nazwa, są one produkowane również w organizmie kobiety, przez jajniki i nadnercza, chociaż w dużo mniejszych ilościach niż u mężczyzn. Gdy jednak jest ich zbyt wiele, często nadmiar włosków jest tylko jednym z niepokojących objawów, a towarzyszą mu nieregularne miesiączki, obniżony głos czy kłopoty z zajściem w ciążę. Wtedy oprócz usunięcia wąsika należy udać się do lekarza w celu leczenia przyczynowego. Należy pamiętać, że do hiperandrogenizmu mogą prowadzić poważne schorzenia takie jak guz nadnerczy, ale również przyjmowane leki, które wystarczy po konsultacji z lekarzem zmienić, by problem przestał nam dokuczać.

Kobiecy wąsik – przyczyny genetyczne

Nie wszystko co na pierwszy rzut oka daje podejrzenie choroby, świadczy o nieprawidłowościach. Ciemniejsze włoski nad ustami mogą być również warunkowane genetycznie i nie mieć związku z toczącym się w organizmie stanem patologicznym. Dzieje się tak, gdy w naszej rodzinie występowały już podobne cechy, na przykład u naszych mam i babć. Wtedy jest to cecha taka jak kolor oczu czy kształt nosa. Jeśli tylko wyrastającym włoskom nie towarzyszą żadne inne objawy i pojawiają się one rodzinnie, najprawdopodobniej ciemny wąsik u dziewczynki jest kwestią tylko kosmetyczną.

W jaki sposób usunąć kobiecy wąsik?

Jak pozbyć się wąsika pod nosem? Sposobów, by poradzić sobie z ciemniejszymi włoskami nad górną wargą jest wiele. Sprowadzają się one do ich kosmetycznego ukrycia na przykład przez rozjaśnianie, lub do ich usunięcia, które wykonuje się przy pomocy pęsety, specjalistycznych kremów czy depilacji laserowej.

Rozjaśnianie wąsika

Jeśli włoski nie bardzo są gęste oraz szczególnie ciemne, wiele osób decyduje się na ich rozjaśnienie. Najczęściej w tym celu stosowana jest woda utleniona. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to metoda, która sprawdzi się u nas przez dłuższy czas. Skóra twarzy jest niezwykle delikatna, a woda utleniona ma właściwości drażniące. Może więc spowodować uszkodzenia oraz odbarwienia, które sprawią, że twarz po takiej terapii będzie wyglądać znacznie gorzej niż przed nią.

Depilacja przy pomocy kremu lub pęsety

Alternatywą do rozjaśniania damskiego wąsika jest jego usunięcie z zastosowaniem pęsety lub specjalnych kremów. Problem z kremami wydaje się jednak podobny do tego z wodą utlenioną. Jak każdy środek chemiczny może prowadzić do podrażnień. Poza tym osoby korzystające z tej metody skarżą się na wybiórcze usuwanie włosków – część z nich nadal pozostaje na skórze. Usuwanie wąsika przy pomocy pęsety może być dobrym rozwiązaniem, ale jedynie dla osób cierpliwych. Taki zabieg jest niestety niezwykle czasochłonny, a usunięte włoski mają tendencję do odrastania już po kilku dniach, co czyni całość jeszcze bardziej wyczerpującą.

Depilacja laserowa kobiecego wąsika – jak pozbyć się wąsika 

Sposobem odznaczającym się nie tylko największą dokładnością oraz trwałością, ale również bezpieczeństwem dla skóry, jest depilacja laserowa wąsika. Dlaczego jest to metoda przez wielu uznawana za najlepszą? Ponieważ jej efekty są trwałe. Nawet jeśli jeden zabieg okaże się niewystarczający, wystarczy go powtórzyć, by już nie musieć zmagać się z problemem widocznych, ciemnych włosków. Dodatkowo, co dla wielu osób jest bardzo istotne, depilacja wąsika przy pomocy lasera jest zupełnie bezbolesna.

Słowem podsumowania, kobiecy wąsik może mieć różne podłoże. Od genetycznego, które zamyka się jedynie na kosmetyce, aż po choroby, które sprawiają, że z problemem ciemnych i gęstych włosków warto odwiedzić lekarza dermatologa. Niezależnie jednak od przyczyny, na rynku dostępnych jest kilka sposobów na walkę z tym nieprzyjemnym problemem, z których najnowocześniejsze, pozbawione bólu i trwałe podejście oferuje depilacja laserowa damskiego wąsika.