Depilacja laserowa a pieprzyki – wszystko co musisz wiedzieć

29 września 2023
depilacja-laserowa-a-pieprzyki-wszystko-co-musisz-wiedziec.jpg

Depilacja laserowa jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia. Charakteryzuje się ona bezbolesnością, a także optymalnymi rezultatami, które utrzymują się przez długi czas. Niemniej jednak często pojawiają się wątpliwości co do tego, czy depilacja laserowa może wpływać na pieprzyki. Czy stanowią one duży problem, jeśli chodzi o depilację laserową? W tym artykule wyjaśnimy wszelkie wątpliwości. 

Czym są pieprzyki?

Pieprzyki, znane również jako znamiona barwnikowe to małe narośla na skórze, które pojawiają się w postaci drobnych ciemnobrązowych kropek. Są one wytwarzane przez melanocyty – komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentu w skórze (melaniny). Szacuje się, że dorosła osoba ma średnio około 40 pieprzyków na całym ciele, a nawet więcej, jeśli jest do nich genetycznie predysponowana. Pieprzyki mogą pojawić się na każdej części ciała, nawet na skórze głowy, podeszwach stóp, pachach i pod paznokciami.

Większość pieprzyków jest całkowicie nieszkodliwa, ale mimo wszystko ważne jest, aby obserwować nieprawidłowości we wzroście i zapobiegać czerniakowi. W przypadku nieestetycznych pieprzyków, możliwe jest ich usunięcie za pomocą skalpela i znieczulenia miejscowego.

Depilacja laserowa a pieprzyki – jak pogodzić obie kwestie?

Przed rozpoczęciem zabiegu depilacji laserowej konieczne jest określenie rodzajów pieprzyków występujących na obszarze skóry, z którego mają zostać usunięte laserowo włosy. Najczęściej spotykane są pieprzyki płaskie, grudkowate, brązowe, czerwonawe itp. Nie wszystkie będą traktowane w ten sam sposób.

Pieprzyki, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia ani problemu, jeśli chodzi o laserowe usuwanie owłosienia, to pieprzyki o płaskim, zaokrąglonym kształcie i bez zbyt dużej pigmentacji. Głównym powodem jest to, że laser ich nie wykryje z powodu małej ilości melaniny (koloru pigmentu we włosach przyciąga światło lasera) i dlatego nie zastosuje większej mocy, unikając w ten sposób możliwych bolesnych oparzeń. Należy zauważyć, że dotyczy to tylko jasnych lub czerwonawych pieprzyków, procedura diametralnie się zmienia w przypadku pieprzyków o ciemniejszej pigmentacji.

Ciemne pieprzyki i depilacja laserowa, jak postępować?

Pieprzyki o ciemniejszym kolorze – brązowym lub graniczącym z czernią, powinny być traktowane ostrożniej niż jaśniejsze. Biorąc pod uwagę zagadnienie: depilacja laserowa a pieprzyki na twarzy – pieprzyki powinny być zabezpieczone przed depilacją laserową twarzy z jeszcze większą starannością. Głównym powodem jest to, że ciemniejsze punkty pochłaniają więcej energii, co stwarza ryzyko poparzenia lub podrażnienia pieprzyków. Aby zminimalizować ryzyko do zera, zaleca się zakrycie wszystkich ciemnych pieprzyków i unikanie przejeżdżania po nich urządzeniem laserowym, depilując tylko otaczające je obszary. Procedura ta jest bardzo podobna do tej stosowanej do usuwania laserowo włosów na wytatuowanych obszarach ciała.

Jak zabezpieczyć pieprzyki przed depilacją laserową? Możliwe jest zabezpieczenie pieprzyków, za pomocą opatrunków. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie białego ołówka, którego kolor odpycha światło, dzięki czemu usuwanie włosów jest wygodniejsze, ponieważ nie jest konieczne stosowanie irytujących opatrunków, które mogą przyklejać się do skóry i powodują ból podczas ich usuwania.

Jak promieniowanie świetlne wytwarzane przez laser wpływa na pieprzyki?

Światło słoneczne i światło lasera są zupełnie inne – światło słoneczne jest bardziej niebezpieczne niż światło lasera: Światło słoneczne obejmuje ono szeroki zakres częstotliwości, w tym promieniowanie ultrafioletowe B i UVB. Promieniowanie UV może powodować poważne problemy zdrowotne, jeśli nie stosuje się odpowiedniej ochrony. Światło lasera diodowego, stosowane w centrach depilacji laserowej, wykorzystuje tylko jedną częstotliwość, która jest bardzo kontrolowana i zdefiniowana, dzięki czemu laser jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia naszej skóry. Długość fali tego typu lasera wynosi zaledwie 805 nanometrów.

Podsumowując, ryzyko, problemów dermatologicznych, lub tego, że pieprzyk stanie się złośliwy, w wyniku depilacji laserowej jest bardzo niskie. Ryzyko to zmniejsza się jeszcze bardziej, stając się prawie nieistniejącym, jeśli rękojeści lasera jest używana umiejętnie, oraz jeśli zastosuje się wspomniane w artykule środki ochronne.