Jak często należy powtarzać zabieg depilacji laserowej?
Gładka skóra bez zbędnego owłosienia – o tym marzy wiele z nas, poszukując trwałych sposobów na usunięcie włosków. Metodą, której efekty są zdecydowanie najtrwalsze, jest depilacja laserowa – u niektórych osób pozwala pozbyć się owłosienia raz na zawsze. Oczywiście skuteczność tego zabiegu zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry i włosów oraz wykorzystywana technologia. Należy też pamiętać, że skuteczna depilacja laserem nie jest zabiegiem jednorazowym – dla pełnej skuteczności konieczne jest przeprowadzenie całej serii. Jednak jak często powinny być one przeprowadzane dla maksymalnego efektu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa? Ile zabiegów jest potrzebnych? Od czego zależy trwałość efektów?
Depilacja laserowa – dlaczego jeden zabieg nie wystarczy?
Konieczność powtarzania zabiegów depilacji laserowej związana jest z obecnością włosów w różnych fazach wzrostu. Laser działa tylko na te mieszki włosowe, które w danym momencie są aktywne i wytworzyły włos o określonej długości. Inne w tym czasie są uśpione i konieczne jest odczekanie, aż i one się uaktywnią. Z tego powodu jeden zabieg niszczy zwykle tylko około 30% włosów na danym obszarze.
Zabieg depilacji laserowej wykorzystuje zjawisko fotodermolizy. Polega ona na pochłanianiu przez znajdującą się w mieszkach włosowych melaninę, czyli barwnik odpowiadający za odcień naszej skóry i włosów, wiązki światła emitowanego przez laser. Co oczywiste, organizm każdej osoby tworzy inną ilość pigmentu – mniej melaniny jest w jasnej skórze, podobnie jak we włosach blond, rudych oraz siwych, niż w ciemnej skórze i włosach. To właśnie dlatego u każdej osoby konieczna jest inna liczba zabiegów niezbędnych dla osiągnięcia zadowalającego efektu. Najbardziej zauważalny jest on u osób o jasnej skórze oraz kontrastujących z nią, ciemnych włosach.
Przed planowaną depilacją warto skonsultować się z kosmetologiem, który dokona oceny stanu włosów i skóry i określi możliwość przeprowadzenia zabiegu i wykluczy ewentualne przeciwskazania. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę osoby o jasnych włosach, u których depilacja laserem może być trudniejsza.
Ile zabiegów jest koniecznych?
U większości osób uzyskanie trwałego rezultatu depilacji laserowej wymaga przeprowadzenia od czterech do sześciu zabiegów. Każdy z nich powoduje, że włosy na naświetlonej partii ciała odrastają słabsze i cieńsze – jest to możliwe do zaobserwowania nawet już po pierwszym zabiegu. W większości przypadków już po trzecim zabiegu można zauważyć utratę nawet 90% włosów.
Przerwy między nimi nie powinny być dłuższe niż 8-12 tygodni, choć optymalny odstęp wynosi około 5-6 tygodni. Dłuższa przerwa może niekorzystnie wpłynąć na skuteczność depilacji.
Co ważne, w przerwach między poszczególnymi zabiegami depilacji nie należy się opalać – oprócz niekorzystnych zmian w skórze i ryzyka podrażnień, opalanie przyciemnia jej odcień, co skutkuje zmniejszeniem kontrastu między kolorem włosów a odcieniem skóry. A im większy kontrast, tym działanie lasera jest skuteczniejsze.
Dodatkowo warto po około roku lub dwóch wykonać tzw. zabieg przypominający, by mieć pewność utrzymania efektu idealnie gładkiej skóry.
Depilacja laserowa – rozwiązanie na zawsze?
Trwałość depilacji laserowej zależy przede wszystkim od rodzaju użytego lasera. W przypadku laserów kosmetycznych efekty nie są trwałe. Inaczej jest przy stosowaniu lasera diodowego – to właśnie tutaj seria zabiegów wystarczy, by całkowicie usunąć niechciane owłosienie wraz z mieszkami włosowymi.
Może się jednak zdarzyć, że będzie konieczne powtórzenie serii depilacji. U niektórych osób włosy odrastają wskutek zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży, jak również z powodu stresu lub schorzeń endokrynologicznych. Jednak jak każdy organizm jest inny i trudno przewidzieć, czy będzie taka potrzeba. Tym bardziej, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.
Zazwyczaj doskonałe efekty depilacji laserowej utrzymują się przez 1-5 lat. Zwykle też nie ma konieczności powtarzania całej serii – wystarczy zabieg przypominający.