Wąsik, meszek, broda, gęste brwi, czyli wszystko o usuwaniu owłosienia twarzy

7 maja 2019
Wasik-meszek-broda-geste-brwi-czyli-wszystko-o-usuwaniu-owlosienia-twarzy.jpg

Każda kobieta chce czuć się piękna i zadbana, dlatego panie każdego dnia starannie nakładają makijaż, układają włosy, dobierają strój, depilują ciało czy dbają o swoje paznokcie. W niektórych przypadkach niezbędna jest również depilacja twarzy. Jakie są przyczyny występowania owłosienia na twarzy wśród kobiet? Jakie metody depilacji są dostępne na rynku?

Nadmierne owłosienie – przyczyny

Owłosienie twarzy zazwyczaj występuje u kobiet zmagających się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jeśli organizm produkuje za dużo androgenów, czyli tzw. męskich hormonów, na twarzy może pojawić się meszek, broda, wąsik czy zdecydowanie gęstsze niż u innych pań brwi. Jeśli owłosienie na twarzy jest bardzo widoczne, a dodatkowo pojawia się na udach czy piersiach, mogą być to objawy choroby o podłożu hormonalnym, zwanej hirsutyzmem. W wielu przypadkach nadmierne owłosienie twarzy ma podłoże genetyczne, np. wśród kobiet wywodzących się z południa Europy jest to dosyć powszechna przypadłość.

Depilacja twarzy

Usuwanie nadmiernego owłosienia twarzy może dotyczyć wąsika, brody lub gęstych brwi. Czasami na policzkach czy brodzie pojawia się również jasny meszek. W domowych warunkach można się ich pozbyć za pomocą plasterków, kremów do depilacji lub pęsety. Zastosowanie pęsety jest czasochłonnym, ale bardzo precyzyjnym rozwiązaniem, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku regulacji brwi. Plasterki do depilacji będą natomiast skuteczne przy depilacji włosków z większych powierzchni. Ze względu na fakt, iż mogą one powodować podrażnienia, najlepiej stosować je przed snem, tak aby skóra miała czas na regenerację. Natomiast krem do depilacji działa mniej inwazyjnie, gdyż rozpuszcza włoski. Przed nałożeniem preparatu na powierzchnię skóry warto jednak przeprowadzić próbę uczuleniową. Dla kobiet, które oczekują długotrwałych efektów, polecane jest laserowe usuwanie owłosienia twarzy.

Depilacja laserowa

Laserowe usuwanie włosów z twarzy polega na użyciu wiązki światła o odpowiedniej długości fali, która pochłaniana jest przez pigment, zawarty w mieszkach włosowych. Następnie światło ulega przekształceniu w energię cieplną, która spala mieszek wraz z cebulką. Pełny efekt można uzyskać dzięki serii zabiegów przeprowadzonych w odpowiednich odstępach czasu.

Depilacja laserowa jest szybką, bezbolesną i bezpieczną metodą usuwania owłosienia. Bezpośrednio po depilacji, skóra może być lekko zaczerwieniona, ale jest to efekt krótkotrwały. Laserowe usuwanie włosów z twarzy jest zatem świetną alternatywą dla osób, które są zmęczone tradycyjnymi, doraźnymi metodami depilacji.

Depilacja twarzy w domowych warunkach jest rozwiązaniem tymczasowym i niejednokrotnie bolesnym, dlatego warto zdecydować się na laserowe usuwanie włosów z twarzy. Użycie lasera jest bowiem w pełni bezpieczne, efektywne i daje długotrwałe rezultaty.