Cykl wzrostu włosa a skuteczność depilacji – co warto wiedzieć

19 kwietnia 2021
Jak-przygotowac-sie-do-zabiegu-depilacji-laserowej-–-poradnik.jpg

Depilacja jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej. Jest zabiegiem kosmetycznym, estetycznym, zdarza się, że wykonywana jest w celu zniwelowania skutków chorób, np. hirsutyzmu, objawiającego się nadmiernym owłosieniem. Kiedy najlepiej wykonać depilację, by była najbardziej skuteczna? Wyjaśnimy kilka aspektów, które w decydujący sposób wpływają na efektywność zabiegów depilacji.

Jak zbudowany jest ludzki włos

Poznanie struktury i budowy włosa jest podstawowym czynnikiem pozwalającym zaplanować skuteczną depilację dla danej osoby. Każdy włos składa się z następujących części: łodygi (część, która wystaje ponad skórę) i korzenia (część osadzona w skórze). Warto zaznaczyć, że łodyga składa się z martwych komórek, co oznacza, że nie zachodzą w niej procesy biologiczne. Zaś korzeń włosa zlokalizowany jest w mieszku włosowym – dolna część mieszka podlega zmianom i jest miejscem wytwarzania włosa. Barwnik włosa, melanina, wytwarzany jest przez melanocyty, komórki znajdujące się w macierzy włosa.

Cykl wzrostu włosa – poznaj jego fazy

Najistotniejszą kwestią decydującą o skuteczności depilacji jest znajomość etapów wzrostu włosa. Wyróżniamy trzy fazy:

Faza wzrostu (anagen)

aktywny etap tworzenia się włosa, proces ten trwa od 6 -12 tygodni.

Faza przejścia (katagen)

proces przebudowy, w którym procesy rozrodcze włosa zostają zatrzymane (zanik macierzy), a włos przesuwany jest (wypychany) w kierunku powierzchni skóry.

Faza spoczynku (telogen)

na tym etapie następuje obumieranie włosa i jego wypadanie, wysuwanie się ze skóry.

Cykl wzrostu włosa a depilacja laserowa

Decydując się na konkretny zabieg depilacji należy mieć świadomość, że faza, w której znajdują się włosy, będzie miała decydujący wpływ na efekt samej depilacji. Wyróżniamy trzy rodzaje depilacji: mechaniczna (depilator, maszynka czy wosk), chemiczna (kremy) oraz depilacja laserowa. Podczas depilacji mechanicznej (np.depilatorem) usuwany jest włos odpowiednio długi (z cebulką), najkrótsze włoski (np. w fazie wzrostu) nie zostaną uchwycone. Maszynka jednorazowa usuwa włos, samą łodygę włosa, dlatego zabieg trzeba powtarzać co 2-3 dni. Kremy do chemicznej depilacji rozpuszczają włos poniżej linii warstwy rogowej. Po takim zabiegu włosy odrastają po około 5 dniach.

Najskuteczniejszą i trwałą metodą depilacji jest depilacja laserowa. I to właśnie w przypadku tej metody faza wzrostu włosa ma najistotniejsze znaczenie. Warto zaznaczyć, że skuteczność depilacji zależy również od depilowanej powierzchni, części ciała. Poszczególne partie ciała maja włosy o różnej długości.

W której fazie wzrostu włosa skuteczna jest depilacja laserowa

Depilacja laserowa (czyli trwałe usunięcie owłosienia laserem) skuteczna jest w pierwsze fazie (anagen), czyli na etapie wzrostu włosa. Zniszczony zostaje w trakcie zabiegu mieszek włosowy, macierz oraz cebulka. Im więcej włosów w fazie wzrostu, tym więcej zostanie ich usuniętych laserowo podczas jednego zabiegu. Zaleca się wykonanie zazwyczaj kilku zabiegów (3-4), by mieć pewność, że usunięte zostały, skutecznie, wszystkie włosy z danej powierzchni. Odstęp między kolejnymi zabiegami wynosi kilka tygodni, w zależności od kondycji skóry i samych włosów.

Istotnym parametrem, który w znaczący sposób wpływa na efekt depilacji laserowej jest również kolor samej skóry (zawartość melaniny). Odradza się takie zabiegi osobom z bardzo ciemną skórą. Laser działa właśnie na melaninę, wykonanie zabiegu u osoby np. bardzo opalonej sprawi, że laser nie dotrze do barwnika zlokalizowanego w cebulce włosa i będzie nieskuteczny. Najlepsze efekty depilacji laserowej uzyskuje się w przypadku jasnej karnacji i ciemnego owłosienia. Mniejsza skuteczność odnotowywana jest przy włosach blond czy siwych.

Skuteczność depilacji laserowej, po cyklu kilku zabiegów, by uchwycić większość włosów w fazie wzrostu, wynosi ponad 90%.

Co wpływa na skuteczność depilacji:

  • faza, w której znajduje się włos
  • karnacja oraz grubość i kolor włosa

 

To, czy po depilacji uzyskany zostanie pożądany efekt zależy głównie od fazy wzrostu włosa, jeśli rozważamy depilację trwałą, laserową. Ponieważ na poszczególnych częściach ludzkiego ciała włosy rosną w różnym tempie, a więc znajdują się w odmiennych fazach, zabiegi laserowe wymagają kilku wizyt w gabinecie kosmetycznym. Faza anagenu włosów obszaru dotyczącego twarzy obejmuje okres około 6 tygodni, pozostałych części ciała (np. nogi) to już okres 12 tygodni. Dlatego te różnice czasowe należy uwzględnić podczas planowania zabiegów depilacyjnych.