Hirsutyzm – przyczyny nadmiernego owłosienia oraz sposoby zwalczania choroby

30 kwietnia 2019
Hirsutyzm-–-przyczyny-nadmiernego-owlosienia-oraz-sposoby-zwalczania-choroby.jpg

Hirsutyzm to problem estetyczny występujący u niektórych kobiet, który może mieć podłoże hormonalne lub genetyczne. Nadmierne owłosienie z pewnością skutkuje obniżeniem samooceny wśród pań, co może mieć niekorzystny wpływ zarówno na sferę zawodową, jak i prywatną. Na szczęście na rynku dostępne są różne metody, które umożliwiają skuteczną walkę z tą chorobą.

Przyczyny nadmiernego owłosienia

Problem nadmiernego owłosienia typu męskiego wśród pań, dotyczy głównie klatki piersiowej, brzucha, odcinka krzyżowego pleców oraz twarzy. Ciemne i gęste włoski pojawiają się również oczywiście na nogach, rękach czy pod pachami.

Jaki hormon odpowiada za nadmierne owłosienie?

Przyczyn występowania hirsutyzmy jest bardzo wiele. W łagodniejszej formie nadmierny porost włosów może być spowodowany nadwrażliwością mieszków włosowych na wahania hormonalne. Przy bardziej zaawansowanych zmianach głównym czynnikiem będzie natomiast zbyt wysoki poziom androgenów, czyli męskich hormonów, u kobiet. Hirsutyzm może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Nierzadko schorzenie uaktywnia się także w okresie ciąży oraz przy hormonalnie czynnych zmianach nowotworowych (np. rak tarczycy, nerek czy jajników).

Sposoby zwalczania nadmiernego owłosienia

W przypadku wystąpienia hirsutyzmu na skutek wysokiego poziomu androgenów, zazwyczaj stosuje się leczenie hormonalne lub sterydowe. Jeżeli jednak nadmierne owłosienie ma podłoże idiopatyczne spowodowane nadmierną wrażliwością mieszków włosowych bądź terapia hormonalna wymaga dodatkowego wzmocnienia, skutecznym sposobem na walkę ze schorzeniem będzie odpowiednio dobrana metoda depilacji.

W tym przypadku specjaliści polecają zwłaszcza depilację laserową, która jest bezpieczna, bezbolesna i pozwala uzyskać dużo trwalszy efekt niż jednorazowe maszynki do golenia, depilatory czy plastry woskowe. Depilacja laserowa laserem Vectus to zabieg, który polega na przykładaniu głowicy lasera do wybranych fragmentów skóry. Wspomniana głowica emituje wiązkę światła, która wchłaniana jest przez melaninę zawartą w mieszkach włosowych. W ten sposób powstaje energia cieplna, która prowadzi do uszkodzenia struktury włosa.

Dzięki czytnikowi poziomu melaniny Skintel laser Vectus samodzielnie dobiera odpowiednią moc oraz czas naświetlania. Stanowi to gwarancję maksymalnej efektywności zabiegu przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Z kolei głowica pokryta szafirowym szkłem oraz technologia Advanced Contact Cooling, sprawiają, że depilacja laserowa laserem Vectus przebiega w sposób bezbolesny i całkowicie komfortowy. Depilacja laserowa tego typu jest skuteczna również ze względu na wielokrotne wykorzystanie wiązki światła, która odbijana jest za pomocą luster umieszczonych na głowicy lasera (Photon Recycling SM).

Czy nadmierne owłosienie zniknie?

Zależnie od koloru, grubości oraz gęstości owłosienia dla pełnego efektu konieczne będzie wykonanie serii kilku zabiegów. Warto dodać, że depilacja laserowa laserem Vectus prawie całkowicie eliminuje ryzyko wrastania włosów, zapalenia mieszków włosowych czy bolesnych podrażnień skóry.

Jeżeli zmagasz się z problemem hirsutyzmu, depilacja laserowa prawdopodobnie pozwoli Ci w trwały i efektywny sposób pozbyć się nawet wyjątkowo ciemnego i gęstego owłosienia ze wszystkich partii ciała. Gładka i piękna skóra z pewnością wpłynie nie tylko na Twój wygląd, ale przede wszystkim na samopoczucie i pewność siebie.