Nadmierne owłosienie u mężczyzn – jak z nim walczyć?

12 marca 2019
Nadmierne-owlosienie-u-mezczyzn-–-jak-z-nim-walczyc.jpg

Do niedawna usuwanie nadmiernego owłosienia dotyczyło głównie kobiet. Jednak obecnie jest to również codzienny problem wielu mężczyzn. Nie wynika to z chwilowej mody czy indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim jest wyrazem dbałości o higienę i estetyczny wygląd. W niektórych przypadkach depilacja jest wręcz koniecznością. Na rynku dostępnych jest wiele sposobów na usunięcie niechcianego owłosienia. Niektóre z nich można wykorzystać samodzielnie w domu, a inne wymagają wizyty w salonie kosmetycznym. Wybór metody zależy głównie od rodzaju owłosienia i oczekiwanych efektów. 

Maszynka do golenia

Przy użyciu jednorazowej maszynki do golenia można teoretycznie usunąć owłosienie z całego ciała. W praktyce jednak łatwo o zacięcie czy podrażnienie skóry, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Alternatywą może być użycie maszynki elektrycznej, która lepiej sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej i na dużej powierzchni ciała, przykładowo przy depilacji torsu. Jednak obie maszynki jedynie ucinają włoski, przez co odrastają one stosunkowo szybko, są coraz grubsze i ciemniejsze.

Kremy i pianki do depilacji

Kremy i pianki do depilacji obecnie produkowane są również dla mężczyzn. Ich skład sprawia, że są przeznaczone do usuwania owłosienia twardego i grubego. Produkty te dają trwalszy efekt niż maszynki do golenia, gdyż nie tylko umożliwiają skuteczne usunięcie włosków, ale dodatkowo osłabiają również ich odrastanie.

Wosk

Wykorzystanie wosku stanowi bardziej skomplikowaną metodę usuwania owłosienia, dlatego stosuje się ją najczęściej w salonach kosmetycznych. Zastosowanie wosku umożliwia pozbycie się niechcianych włosków nawet z trudno dostępnych miejsc, ale bywa bolesne i może powodować podrażnienia. W przypadku panów bardzo popularna jest depilacja pleców za pomocą plastrów z woskiem lub wosku aplikowanego specjalnym patyczkiem. Długotrwały efekt zabiegu (nawet do 4 tygodni) wynika z faktu, że owłosienie usuwane jest razem z cebulkami.

Depilacja laserem

Nadmierne owłosienie u mężczyzn często usuwane jest za pomocą lasera. Depilacja laserowa jest zdecydowanie najbardziej skuteczna, nawet w przypadku wyjątkowo gęstego i sztywnego owłosienia. Zabieg polega na przesuwaniu głowicą lasera tuż nad skórą. Emitowane światło pochłaniane jest przez pigment, znajdujący się w mieszkach włosowych. Następnie światło przekształca się w energię cieplną, która spala mieszek wraz z cebulką. Po kilku takich zabiegach włoski stają się coraz słabsze, a w pewnym momencie ich wzrost zatrzymuje się całkowicie.

Depilacja torsu i depilacja pleców jest wśród mężczyzn najbardziej popularna. Duże znaczenie przy wyborze metody depilacji mają indywidualne preferencje i możliwości finansowe. Warto przetestować różnego rodzaju produkty przeznaczone dla danego typu owłosienia, a metodę depilacji skonsultować ze specjalistą.