Przegląd podstawowych przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej
Laserowe usuwanie owłosienia jest zabiegiem skutecznym, trwałym i bezpiecznym. Z tego powodu cieszy się rosnącą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Przystępując do zabiegu depilacji laserowej, warto jednak poznać podstawowe przeciwwskazania, które mogą skłonić nas do przełożenia terminu wizyty lub całkowitej rezygnacji z tego rodzaju usługi.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej
Trwała depilacja laserowa jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym i mało inwazyjnym. Istnieją jednak określone sytuacje, które uniemożliwiają usunięcie owłosienia za pomocą lasera. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią. Depilacja u kobiety ciężarnej może nieść za sobą negatywne skutki dla matki i dziecka, zwiększając ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, a także trudnych do przewidzenia reakcji, spowodowanych niekontrolowanymi wahaniami hormonów. Również w okresie laktacji skóra może pozostawać nadwrażliwa, zwiększając ogólny dyskomfort podczas depilacji oraz intensyfikując ryzyko wystąpienia podrażnień i uszkodzeń naskórka.
Kiedy nie stosować lasera?
Laserowe usuwanie owłosienia jest także niewskazane w momencie zdiagnozowania choroby nowotworowej. Światło lasera może niepotrzebnie pobudzać komórki rakowe, zwiększając ryzyko przerzutów na inne organy. Bezpieczne będzie wykonywanie zabiegu dopiero po 5-letnim okresie remisji. Również osoby ze wszczepionym defibrylatorem lub rozrusznikiem serca powinny bezwzględnie unikać laserowych metod depilacji. Energia urządzenia może bowiem zaburzać ich pracę, prowadząc do niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacji.
Kiedy nie robić depilacji laserowej?
Czasowym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest też stosowanie leków i ziół światłouczulających, takich jak dziurawiec, nagietek, szałwia, bratek, skrzyp polny czy antybiotyki. Po przyjęciu ostatniej dawki wspomnianych środków niezbędny będzie przynajmniej 2-tygodniowy odstęp przed rozpoczęciem sesji w gabinecie depilacji. Natomiast po przebyciu kuracji retinoidami należy odczekać nawet pół roku. Warto podkreślić, że przeciwwskazaniem do laserowego usuwania owłosienia są także przewlekłe choroby skóry, takie jak łuszczyca, bielactwo czy przerwanie ciągłości naskórka.
Chociaż trwała depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym, istnieją pewne przeciwwskazania uniemożliwiające jej wykonanie. Przed pierwszą sesją depilacji warto skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi kompleksowy wywiad medyczny i ewentualnie wykona próbę laserową na niewielkim fragmencie skóry.