Skuteczna depilacja nóg – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

27 maja 2019
Skuteczna-depilacja-nog-–-przeglad-rozwiazan-dostepnych-na-rynku.jpg

Gładka skóra u kobiet jest w obecnych czasach wręcz wymogiem estetycznym. Żadna współczesna kobieta nie wyobraża sobie wyjścia z domu z niewydepilowanymi nogami czy pachami. Idealna metoda usuwania owłosienia daje długotrwałe efekty i nie powoduje podrażnień skóry czy wrastania włosków. Wykorzystywanie jednorazowej maszynki do codziennej depilacji nóg nie jest więc najlepszym rozwiązaniem, ponieważ włoski szybko odrastają, stając się przy tym ciemniejsze i grubsze. Jakie są zatem najskuteczniejsze sposoby depilacji i czym się charakteryzują?

Kremy do depilacji

Kremy do depilacji są powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach, a zabiegi z ich udziałem zazwyczaj wykonywane są samodzielnie w warunkach domowych. Preparaty te rozpuszczają włoski na poziomie warstwy rogowej naskórka. Owłosienie nie jest zatem usuwane wraz z cebulkami, co przekłada się na krótkotrwałe efekty tego typu depilacji. Kremy do depilacji zazwyczaj wzbogacone są o składniki opóźniające odrastanie, ale nogi zachowują swoją gładkość zaledwie przez kilka dni. Ponadto wspomniane produkty mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed ich użyciem warto przeprowadzić próbę na małym fragmencie skóry. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju depilacji jest bezbolesność oraz niski koszt.

Depilator mechaniczny

Depilator to proste w obsłudze urządzenie, które za pomocą szybko obracających się ostrzy, wyrywa włoski razem z cebulkami. Zazwyczaj możliwa jest regulacja intensywności działania depilatora. Przy zastosowaniu tego rodzaju depilacji włoski zaczynają odrastać dopiero po trzech tygodniach. Depilacja tą metodą jest niestety dosyć bolesna, dlatego niektóre modele depilatorów wyposażone zostały w dodatkowe nakładki masujące lub chłodzące, które częściowo minimalizują dyskomfort.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest powszechnie stosowana zarówno w salonach kosmetycznych, jak i w warunkach domowych. W tym przypadku na skórę aplikowany jest rozgrzany wosk, a następnie bawełniane paski, które po zastygnięciu preparatu zrywane są zdecydowanym ruchem. Podczas depilacji woskiem włoski usuwane są razem z cebulkami, dlatego nogi pozostają gładkie przez kilka tygodni, a odrastające włoski są zdecydowanie słabsze i mniej widoczne. Tego rodzaju depilacja nóg jest jednak bolesna, dlatego zasadniczo nie jest polecana osobom wrażliwym na ból. Jej odmianą jest tzw. depilacja na zimno za pomocą pasków pokrytych warstwą wosku, które po ogrzaniu w dłoniach są naklejane bezpośrednio na skórę.

Depilacja pastą cukrową

Depilacja pastą cukrową jest metodą mniej popularną, bardzo zbliżoną do depilacji woskiem. Podczas depilacji nóg, bezpośrednio na skórę nakładana jest pasta z cukru bardzo często wzbogacona o środki łagodzące ból. W tym przypadku nie występuje ryzyko poparzenia, gdyż aplikowany preparat jest zimny. W odróżnieniu od wosku masa przykleja się do włosków, a nie do skóry, dlatego ten sposób depilacji jest mniej inwazyjny, niemal bezbolesny i nie powoduje powstawania podrażnień. Rezultaty utrzymują się przez ok. 2 tygodnie, a odrastające włoski są zdecydowanie słabsze.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa zwykle określana jest jako najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda usuwania owłosienia. Depilacja laserowa nóg zapewnia bowiem bardzo trwały efekt gładkich nóg. Podczas sesji w gabinecie kosmetycznym, skoncentrowana wiązka światła, wnikając w strukturę włosa, niszczy jego cebulkę. Faktem jest, że włosy znajdują się w różnych fazach rozwoju, a energia lasera niszczy wyłącznie włoski znajdujące się w fazie wzrostu. Z tego powodu dla osiągnięcia pełnego efektu konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Zależnie od koloru, gęstości i grubości włosa niezbędne będzie od 3 do 8 wizyt w kilkutygodniowych odstępach czasu. Warto podkreślić, że przed i po wykonaniu zabiegu skóra nie powinna być wystawiana na działanie słońca. W tym przypadku należy zrezygnować również z solarium i samoopalaczy. Depilacja laserowa nóg jest jednak bardzo wygodną, bezpieczną, a przede wszystkim skuteczną metodą usuwania owłosienia. Koszt tego typu usługi może być bardzo zróżnicowany, zależnie od lokalizacji czy renomy salonu, a także stosowanych urządzeń bądź doświadczenia personelu.

Decydując się na konkretną metodę depilacji, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jej koszt i skuteczność oraz indywidualną wrażliwość skóry i odporność na ból.