Depilacja laserowa – ciekawostki i mity

28 sierpnia 2020
25435363_10155231841266818_900378908_o-1280x853.jpg

Depilacja laserowa to coraz bardziej popularny zabieg. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wokół jego efektywności i przebiegu narosło jednak wiele mitów, które w poniższym artykule chcielibyśmy zdementować. Opowiemy, jak poszczególne kwestie kształtują się w rzeczywistości. Przeczytaj 6 najczęściej powtarzanych mitów i poznaj wiele ciekawostek związanych z depilacją laserową.

Mit nr 1 – Skuteczność depilacji laserowej wykonanej w domu jest taka sama jak w profesjonalnym gabinecie

Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty różnego rodzaju urządzeń, które przeznaczone są do domowej depilacji laserowej. Warto jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązania nie wykazują się taką samą skutecznością i efektywnością jak profesjonalne zabiegi. Wiązka lasera medycznego działa na wewnętrzne struktury włosa, a więc zarówno na brodawkę jak i macierz. Urządzenia do użytku domowego niszczą zaś jedynie płytkie struktury włosa, a dodatkowo oddziałują negatywnie na skórę. Wszystko to sprawia, że skuteczność takich zabiegów jest na niskim poziomie.

Mit nr 2 – Wystarczy jeden zabieg, aby trwale usunąć owłosienie 

Nie istnieje żaden sposób na to, aby poprzez jeden zabieg trwale usunąć owłosienie. Nie można więc spodziewać się spektakularnego efektu po zaledwie jednorazowej wizycie. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie całej serii zabiegów, która zwykle składa się z 4-6 wizyt. Zabiegi należy wykonywać co około 7 tygodni. Po każdej depilacji włosów odrasta coraz mniej, aż w pewnym momencie niechciane owłosienie zanika całkowicie.

Mit nr 3 – Dzięki depilacji laserowej można usunąć owłosienie wyłącznie z większych partii ciała 

Depilacja laserowa pozwala usuwać włoski właściwie z każdej partii ciała, nie tylko tych większych. Bardzo popularna jest więc nie tylko depilacja nóg, klatki piersiowej czy pleców, ale także depilacja wąsika i brody oraz pach. Obecnie jedynym miejscem, którego nie można poddać zabiegowi, są męskie genitalia, bowiem wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia jąder energią lasera.

Mit nr 4 – Zabieg depilacji laserowej jest przeznaczony wyłącznie dla osób posiadających ciemne owłosienie

Depilacja laserowa to zabieg, z którego może skorzystać każdy, bez względu na kolor włosów. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów laserów, które dzięki swej innowacyjności potrafią poradzić sobie z każdym typem owłosienia. W przypadku jasnych włosów może się jedynie okazać, iż potrzebnych będzie nieco więcej wizyt składających się na serię.

Mit nr 5 – Depilacja laserowa jest niebezpieczna i bardzo bolesna

Depilacja laserowa uznawana jest za całkowicie bezpieczną metodę usuwania owłosienia. Światło lasera nie narusza delikatnego naskórka, co pozwala na depilowanie nawet wysoce wrażliwych miejsc, jak pachy czy bikini. Podobnie jest z dolegliwościami bólowymi. Oczywiście każdy człowiek posiada inny próg bólu, niemniej jednak depilacja laserowa jest niemal całkowicie bezbolesna. W niektórych przypadkach pojawić się może jedynie niewielki dyskomfort, który jednak najczęściej ustępuje po niedługim czasie od rozpoczęcia zabiegu.

Mit nr 6 – Nie istnieją żadne przeciwwskazania do depilacji laserowej 

Choć przeciwwskazań jest niewiele, to jednak istnieją i należy o nich koniecznie pamiętać. Z depilacji laserowej nie mogą skorzystać osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi oraz chorobami skórnymi, jak np. bielactwo czy łuszczyca. Przeciwwskazaniem są również wszelkie wirusowe, bakteryjne i grzybicze zmiany widoczne na skórze oraz zażywanie leków i ziół światłouczulajacych. Z depilacji laserowej nie mogą także korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.